top of page

Grupo

Público·44 membros

Iste O Benim

SOYER: Ben hiçbir zaman protokol insanı olmadım. En arkada oturup organizasyonu izlemek, hataları görmek müdahale etmek, vatandaş rahat etsin diye arkada durmak daha önemli. Hatta şimdi Tunç bazen hayır benim yanımda oturman lazım diye kızıyor. Oturuyorum o zaman (gülüyor). Arkada oturmak daha rahat oluyor bazen.

Iste O Benim

SOYER: Kuşu böceği her şeyi severim değil hayat. O kadar değilim yani bir Dalai Lama durumum yok. Kızdığım, öfkelendiğim, benimsemediğim zaman mesafe koyarım. Yoksa ben arkadaşlarımı tanıştırmayı, birlik olmayı çok severim.

SOYER: Aynen, dersten çıkıyorum. Sınav yapmışım lokantaya gidiyorum. Bulaşık yıkadığım da olmuştur, işten asla kaçmam. Asla. Ay bunu ben mi yapacağım dememişimdir hiçbir dönemimde. Sileyim, toplayayım severim de ayrıca. Asla yüksünmem. Evde dört kız kardeşin içinde de iş yapmayı en çok ben severdim, annem hala benim bulaşık yıkamamı anlatır.

Süreç ilerledikçe çalışma sistemimle caz müziği daha fazla örtüşmeye başladı. Benim daha fazla bu müziğe odaklanmama, sevmeme ve en sonunda "Tamam benim tercihim caz" dememe sebep oldu. Babam da bendeki gelişmelere göre, sadece bana yardımcı olmak için yeni bir düzen aldı ve aktif müzik yaşantısını sonlandırdı. "Hem bu müzik hem de senin tüm organizasyonun çok zor ve çok çalışmak gerekiyor, her şey sana yüklenemez" diyerek neredeyse tüm vaktini bana ayırdı.

Sorumluluğu babam gibi spor, müzik ve okul kültürü konusunda olağanüstü tecrübeli bir insanla paylaştığım için bugünlere gelebildim. Onun tecrübesiyle benim yeteneğim ve çok hızlı olmam her türlü dezavantaja rağmen öğrenme süresini kısalttı. Sanki önden bir kişi benim için yoldaki tüm engelleri kaldırıp rahatça geçmemi sağlıyordu. Bunun ortaokulda ve müzikte bana kazandırdığı vakitler inanılmaz.

Babam olmasaydı cazla tanışma şansım da büyük ihtimalle olmazdı. Ayrıca benim için yaptıklarını zaten sayamayız ama şöyle özetleyebiliriz: Amerika'daki birkaç genç müzisyenin organizasyonlarının her aşamasında başka bir şirket veya müzik profesyonelleri var. Babam ise bu kadar depertmanın yaptığı şeyi tek başına gerçekleştirmeye çalışıyor. Tabii anlaşma yaptığımız managementin booking ajansı beklentilerimize cevap veremediği için maalesef tüm yük babamın üzerine yıkıldı.

Hakan Başar: Aslında ilk kaydı Eylül 2017'de Dancin' Feet (Oscar Peterson) isimli parçayla yaptık. Buradaki amaç benim ne durumda olduğumu görmek, çıkan sound'u duymak ve ilk yapılan MİAM kayıtlarından sonra daha profesyonel bir kayıtla bir tanıtım videosu hazırlamaktı.

Hakan Başar: Bu soruya çok sevdiğim bir müzisyen Kerem Ağabey'in (Kerem Görsev) cevabını vermek isterim: "Biz pandomim yapıyoruz." Gerçekten de öyle. Solistliğin sadece şarkıcılıktan ibaret olmadığını gösteriyoruz ve o sesler ile cümleler kurup insanlar ile iletişime geçiyoruz. Bu bence bambaşka bir şey.

Hakan Başar: Ne yazık ki durum böyle. Mart ayından itibaren benimle ilgili müziğe ait her şeyi durdurmuştuk. Çünkü bilmediğimiz, tanımadığımız çok hassas bir dönem yaşanıyordu. Tabii evdeki kendi çalışmalarımı sürdürmek zorundaydım. Ancak Radyo Boğaziçi, Ankara Caz Festivali etkinliklerinin yanı sıra pek çok yazı, röportaj ve radyo programları için devam etmem istendi. Hastalığın bitişi ve her şeyin normale dönüşü ile ilgili bir tahmin zor. Umarım mümkün olan en kısa zamanda salgın biter.

Hakan Başar: Bu dönem benim için yine yeni bir başlangıç oldu. Çünkü bugüne kadar yaptığım hazırlıklarla gerekli alt yapıyı oluşturduğumu düşünerek farklı bir sisteme geçtim. Bu boş zamanı çok iyi değerlendirerek kreatif gelişimim için Miles Davis, John Coltrane, Kenny Dorham, Lee Morgan, Wayne Shorter, Freddie Hubbard, Ornette Coleman vb. besteleri üzerinde analizler yaparak farklı düşünüşler kazandığımı söyleyebilirim. Bir yandan da Debussy, Chopin, Bach dinleyip özellikle Debussy çalışarak müziğini zenginleştirmeye çalışıyorum. Bu kötü dönem sonunda farklı bir Hakan izlemek mümkün olacak diye ümit ediyorum. 041b061a72

Informações

Bem-vindo ao grupo! Você pode se conectar com outros membros...

membros

bottom of page